Horoskopi i Shëndetit

Për vitin: 2023

Dashi

Të lindur më: 21 Mars - 19 Prill

Jupiteri në shenjën tuaj ju sjell kënaqësinë e ushqimit, ndaj duhet të kujdeseni për kilogramët. Nëse planifikoni të rregulloni linjën, mesi i janarit do të jetë momenti i duhur. Për të luftuar efektet e Saturnit në shëndetin tuaj, astrologët këshillojnë ushtrime të rregullta të lehta dhe meditim. Megjithatë, duhet t’i kushtoni vëmendje jo vetëm shëndetit fizik, por edhe shëndetit mendor. Mundohuni të balanconi emocionet tuaja në mënyrën e duhur, për të shmangur stresin dhe ankthin e panevojshëm. Shëndeti duhet të jetë një nga fushat kryesore të fokusit tuaj veçanërisht në tremujorin e dytë të vitit.

Demi

Të lindur më: 20 Prill - 20 Maj

Tek shenja juaj do t’ju mësojë të ndryshoni shprehitë, andaj nën ndikimin e ritmit të shpejtë keni lënë pas dore rutinën tuaj ditore. Gjysma e parë e vitit është shumë kritike, sidomos për ata që kanë probleme me shpinën ose probleme me presionin. Është e rëndësishme të ndryshoni stilin dhe stilin e jetesës. Kjo vlen më së shumti për ata pjesëtarë të kësaj shenje që preferojnë ëmbëlsirat dhe ushqimet e padëshiruara. Demi njihet si gustator i madh, por kjo mund t’u kushtojë atyre për sa i përket shëndetit. Provoni të gjeni ekuilibrin, sepse në pjesën e dytë të vitit 2023 do të dëshironi më shumë që të merreni me kulinari dhe të kënaqeni në ushqim.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj - 20 Qershor

Shumë i ndjeshëm. Për shkak të punës nuk duhet të injoroni shëndetin tuaj. Kërkoni këshilla rregullisht nga mjeku juaj. Shëndeti juaj do të varet tërësisht nga mënyra e jetesës, në mars dhe prill ia vlen t’i kushtoni vëmendje të veçantë sistemit të tretjes dhe në vjeshtë të mbështesni seriozisht sistemin tuaj imunitar. Për shkak të Marsit retrograd në shenjën tuaj duhet të keni kujdes nga të gjitha llojet e lëndimeve. Kur Saturni të hyjë te Peshqit, më 7 mars, do të jeni shumë të stresuar për shkak të punës dhe nuk duhet të lini pas dore shëndetin tuaj.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor - 22 Korrik

Aktualisht po luftoni me mendimet negative nën ndikimin e Marsit në fushën e dymbëdhjetë, andaj vetvetes po i shkaktoni tension. Megjithatë, viti 2023 do të jetë më i qëndrueshëm, andaj mund të prisni shëndet të qëndrueshëm. Në gjysmën e dytë të vitit 2023 shëndeti juaj do të jetë më i mirë. Sipas horoskopit, 2023-ta do të jetë vit i transformimi fizik dhe shpirtëror. Ju pret energji e madhe, por mos e shpenzoni shumë që të mos digjeni emocionalisht. Është gjithashtu e rëndësishme të jeni të kujdesshëm me stresin dhe lodhjen kronike. Dëgjoni sinjalet e trupit tuaj, respektoni intuitën tuaj.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik - 22 Gusht

Shëndeti si mendor ashtu edhe fizik duhet të jetë prioriteti juaj gjatë vitit. Ndryshoni zakonet tuaja, lëvizni, relaksohuni. Shëndeti juaj do jetë delikat gjatë muajve të parë. Edhe pse i keni zbuluar problemet tuaja shëndetësore që nga marsi 2020, nga marsi 2023 ato do të stabilizohen, kështu që do të jeni më të shëndetshëm. Në pjesën e parë të vitit 2023 do të keni mundësi të shtoni ndonjë kilogram peshë trupore, por edhe të jeni më aktiv. Bëni ndryshime të shëndetshme në dietën tuaj për të përfituar trupi juaj.

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht - 22 Shtator

Për shkak të ndikimit të Marsit mund të rrezikoheni nga lëndimet në punë, por jeni edhe të ngathët, andaj keni përshtypjen që vazhdimisht diçka ju dhemb. Hyrja në Vitin e ri me Merkurin do të aktivizojë sëmundjet e vjetra. Megjithatë, Saturni te Peshqit, nga 7 marsi, tregon që shëndeti do të jetë në vend të parë, sepse nga ai moment do të jeni shumë më të ndjeshëm. Qëndrimi tepër ulur, mund të përkeqësojë shëndetin. Dhe këtu, asnjë ilaç nuk do të ndihmojë, por një ndryshim në zakonet e jetesës. Ecja në natyrë, ushqimi i duhur dhe refuzimi i zakoneve të dëmshme cigaret dhe alkooli.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator - 22 Tetor

Gjysma e parë e vitit është e favorshme për ato të shenjes që kanë vendosur të kujdesen për shëndetin e tyre. Kushtojini vëmendje të veçantë rutinës suaj të përditshme dhe modeleve të gjumit. Mos harroni për një dietë të ekuilibruar për të shmangur problemet me peshën e tepërt. Hani produkte të shëndetshme, të freskëta dhe organike. Mos harroni për aktivitetin fizik. Nëse është e mundur, filloni ditën me ushtrime të lehta, joga dhe fitnesi gjithashtu do të ishin opsione të shkëlqyera. Por mos e teproni ngarkesat e tepërta mund të ndikojnë negativisht në gjendjen e trupit në tërësi.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor - 21 Nëntor

Në dy vjetët e fundit shumë gjëra ju kanë lënduar, para së gjithash, për shkak të Saturnit te Ujori i cili është atje në më muajin mars. Kushtoni vëmendje gjysmës së parë të vitit. Gjatë kësaj periudhe është i mundur një përkeqësim i sëmundjeve të vjetra ose shfaqja e papritur e të rejave. Pjesa e dytë e vitit 2023 ju sjell përmirësim të gjendjes shëndetësore. Yjet këshillojnë të bëni një mënyrë jetese të shëndetshme gjatë gjithë vitit.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor - 21 Dhjetor

Në gjysmën e parë të vitit janari është i pafavorshëm nga ana energjike, por periudha nga shkurti deri në prill është shumë e mirë. Marsi tek kjo shënje nuk ju përshtatet, andaj tash e disa vite ndieni dhembje të ndryshme, keni mungesë energjie, ndërsa stresi ndikon në shëndetin tuaj. Kështu do të jetë deri në muajin mars. Jupiteri hyn te Demi në muajin maj, andaj do të kënaqeni më shumë në ushqim, por ndikimi i Saturnit do t’ju dobësojë, sepse do të shohin se ngjarjet e përditshme ndikojnë vërtet në numrin e kilogramëve. Në vitin e ardhshëm do të duhet të kujdeseni më shumë për shëndetin tuaj, por edhe të ndryshoni disa shprehi për mirë. Do t’ju interesojnë kurset e fitnesit, të ushqyerit.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor - 19 Janar

Jupiteri te Dashi nuk është në favorin tuaj, andaj me siguri do të keni dhembje koke. Pjesa e dytë e vitit 2023 është më i qëndrueshëm kur është fjala për shëndetin. Deri në mars të vitit 2023 do t’i keni të ndjeshme rrugët e frymëmarrjes, pastaj në pjesën e dytë do ta kuptoni që situatat stresuese megjithatë ndikojnë në gjendjen tuaj shëndetësore. Ndikimi i yjeve mund të mbetet i favorshëm për shëndetin tuaj. Ndërsa viti përfundon, Jupiteri mund të rrisë nivelet tuaja të energjisë, gjë që mund t’ju ndihmojë të zgjidhni çdo problem me të cilin mund të përballeni.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar - 18 Shkurt

Ujori do të duhet të ketë prioritet ruajtjen e shëndetit. Ju duhet të kuptoni se vetëm kur ndiheni mirë mund të mendoni qartë dhe të krijoni më pak probleme për veten tuaj. Në këtë kuptim, gjysma e parë e vitit mund të jetë problematike janë të mundshme sëmundjet sezonale, por edhe intensifikimi i sëmundjeve kronike apo aktivizimi i një problemi që tashmë e kishit dhe mendonit se e kishit kapërcyer. Zgjidhja për të gjitha sëmundjet tuaja është trajtimi i duhur, pa vonesë. Ju jeni një ndër shenjat të cilave në dy vjet e gjysmë të fundit shëndeti më së shumti ju është rrezikuar. Këtë e merrni me vete edhe në Vitin e ri, sepse vetëm në muajin mars Saturni del nga shenja juaj dhe ju sjell lehtësim. Duhet të punoni në zakonet tuaja të shëndetshme jetësore, por edhe të vizitoheni më shpesh te mjeku kur për të keni nevojë.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt - 20 Mars

Për shkak të ndikimit të Marsit të kësaj shënje ka mundësi për lëndime për shkak të pakujdesisë. Saturni në shenjën tuaj “kërkon” që t’i kushtoni vëmendje gjendjes së shëndetit tuaj mendor dhe fizik, të rregulloni zakonet tuaja, të kontrolloni veten, të relaksoheni mjaftueshëm, por edhe të jeni fizikisht aktiv. Do të lodheni shpejt dhe do të detyroheni të filloni të bëni një jetë më të shëndetshme. Jeni ndër shenjat të cilave në vitin e ardhshëm shëndeti do t’u jetë shumë i ndjeshëm.

Gjej shenjën tuaj

Këtu mund të gjeni shenjën tuaj të horoskopit duke zgjedhur datëlindjën tuaj.

Përshtatja e shenjave

+